Apis, w hołdzie pszczole.

W pracowni ORSKIEJ gęsto jak w ulu, a wszystko za sprawą miodu. Teorię o pracowitości pszczół Orska postanowiła zweryfikować na własnej skórze. Okazuje się, że skonstruowanie perfekcyjnego plastra miodu rzeczywiście wymaga nieprzeciętnej precyzji i zaangażowania całego zespołu. Dzięki temu otrzymujemy liczne geometryczne ażury, które kuszą ciepłą barwą i wysokim połyskiem. Apetyczne? ORSKA to marka, pod którą kryje się autorska biżuteria artystyczna projektantki Anny Orskiej. Ręcznie robione akcesoria to w większości unikaty i krótkie serie limitowane. Anna Orska tworzy biżuterię z niestandardowych materiałów i nadaje jej oryginalne formy. Artystyczne naszyjniki, kolczyki oraz bransoletki to swoiste biżuteryjne rzeźby, wszystkie ręcznie robione. Anna Orska często czerpie inspirację z otoczenia, życia codziennego, nieraz zmieniając najbardziej prozaiczne przedmioty w małe dzieła sztuki.

DSK_1959 B&W ok

DSK_1970 B&W ok-i

DSK_1921 B&W ok

Tym razem jej uwagę zwrócił niepozorny owad, o niebagatelnym znaczeniu dla ludzi i środowiska. Pszczoły, które zainspirowały powstanie wiosennej kolekcji APIS, zapewniają równowagę naszemu ekosystemowi od tysięcy lat. Zapylając rośliny, warunkują przetrwanie wielu z nich, zarówno dzikich, jak i uprawnych. To one pozwalają na zbieranie lepszych plonów i produkcję silniejszych nasion na przyszłość. W ostatnich latach przy wzrastającym zastosowaniu pestycydów intensyfikacji rolnictwa, widoczne jest zjawisko masowego wymierania tych pożytecznych owadów.

APN119_1190 (2)APN78_780APN78_780 (2)APN68_680 (2)APN48_480APN48_480 (3)APN42_480APK38_380 (4)APK38_380 (3)APK36_360APK28_280 (3)APK21_210APA48_480 (4)APA48_480 (2)Od 2013 roku Greenpeace poprzez akcję “Adoptuj pszczołę” wspiera działania na rzecz ochrony pszczół miodnych oraz dziko żyjących owadów zapylających. Początkowo druga edycja akcji miała na celu zbudowanie dwunastu miejskich ogrodów społecznych dla pszczół i ludzi. Jednak zaraz po jej rozpoczęciu miała miejsce pszczela katastrofa: w ciągu jednej nocy w rejonie miejscowości Przyczyna Dolna wyginęły ponad dwa miliony pszczół. Konsekwencje tego zdarzenia mogłyby okazać się zgubne zarówno dla lokalnego ekosystemu, jak i całej lokalnej społeczności. Dlatego zdecydowano o zmianie celu Adoptuj Pszczołę na odbudowę pszczelich rodzin w rejonie dotkniętym katastrofą. Każde dwa złote przeznaczone na akcję to adoptowana jedna wirtualna pszczoła. Celem była adopcja 65 tysięcy wirtualnych pszczół – udało się to osiągnąć, jednak nadal można dokonywać wirtualnych adopcji i wspierać działania na rzecz pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających. Dla ORSKIEJ pszczoły mają szczególne znaczenie jako symbol pracowitości. Ponadto zapewniają słodką przyjemność płynącą z miodu. Na szczęście ten naturalny produkt ma tak wiele zastosowań i obrońców w naszym kraju, że bez wątpienia problem pszczół, dzięki którym można się nim delektować, spotka się z szerokim zainteresowaniem. Anna Orska, chcąc zwrócić większą uwagę na to zagadnienie, postanowiła powiązać swoją najnowszą kolekcję APIS z inicjatywą Greenpeace. W kolekcji pojawi się model kolczyków, ze sprzedaży, których część dochodu zostanie przeznaczona na akcję „Adoptuj pszczołę“. Mosiężne pszczółki stworzone z wykorzystaniem techniki 3D, mają za zadanie nie tylko ratować swoje żywe pierwowzory, ale także wywoła uśmiech na twarzy szczęśliwej właścicielki, zarówno swoim urokliwym designem, jak i przesłaniem. Uzupełnienie promocji inicjatywy „Adoptuj pszczołę”, będzie stanowić kampania w mediach społecznościowych pod nazwą #beeORSKA. W ramach konkursu, ORSKA zachęca do kreatywności i przesyłania własnych interpretacji wizualnych hasła przewodniego kampanii. Najciekawsze pomysły zostaną nagrodzone biżuterią z najnowszej kolekcji APIS. Więcej informacji na temat akcji Adoptuj pszczołę pod adresem: http://www.adoptujpszczole.pl/

Fot. Orska.pl