Prace Marka Kuliga w Narodowym Forum Muzyki

Trudno nazywać prace Marka Kuliga obrazami, chociaż na pierwszy rzut oka mogą się nimi wydawać. To obrazy, które jednocześnie są obiektami rzeźbiarskimi, konstruowane z drobnych elementów: książek, kartek, paczuszek, sznurków i innych obiektów, spajanych piachem, ziemią, kurzem i farbami. Specyficzne konstrukcje, kolaże, zbiorniki wspomnień, unieruchomione gesty, zabalsamowane gabloty. Są niczym osobisty obiekt kultu służący czczeniu pamięci, na kształt domowych kapliczek.

 

 

Marek Kulig urodził się w 1971 r. w Twardogórze. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w latach 1991 – 1996. Do piątego roku studiował w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Andrzeja Klimczaka – Dobrzanieckiego. Dyplom z wyróżnieniem zrealizował na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Pracowni Rzeźby prof. Leona Podsiadłego. Od 2001 r. jest pracownikiem macierzystej uczelni. Do 2015 r. pracował w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Mariana Wołczuka. W 2010 r. uzyskał stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuk pięknych. W tym samym roku podjął współpracę z Wyższą Szkołą Humanistyczną we Wrocławiu, w której prowadzi zajęcia z  przedmiotów: Projektowanie koncepcyjne i Rysunek. Od 2015 r. prowadzi samodzielnie Pracownię Rysunku w Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2011/2012 pełnił funkcję głównego kuratora wystaw dyplomowych absolwentów ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2013r. pełnił funkcję kuratora generalnego projektu – “XI Konkurs Gepperta – 2013”. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą i projektowaniem. Jest laureatem kilku nagród. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w takich krajach jak: Austria, Niemcy, Włochy, Belgia, Chorwacja, Emiraty Arabskie, USA).

 

 

Obecnie prace Marka Kuliga (aż 19 realizacji)  prezentowane są w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, w ramach VI edycji Rezonansów Sztuki. Zapraszamy do końca czerwca.