Ptaszek w klatce

Co roku jadąc do Mediolanu na Salone Del Mobile swoje pierwsze kroki kieruję na stoisko  włoskiej firmy Casamania. Po pierwsze dlatego, że za ladą-biureczkiem zawsze siedzą boscy, młodzi Włosi. Po drugie dlatego, że Casamania zawsze świetnie aranżuje swoją przestrzeń targową. W tym roku firma obchodzi swoje 30-te urodziny! Spodziewam się więc czegoś naprawdę super. Zapowiedzi, które Casamania wysyła już dziś do swoich fanów sprawiają, że serce bije mi szybciej, a krew w skroniach pulsuje z emocji.

 

Shell-Stools-by-Jake-Phipps

 

Projekt, który Casamania pokazuje jako przynętę przed swoimi urodzinami to wyjątkowe lampy. Ich autorem jest londyński designer Jake Phipps. (Pamiętacie świetny projekt  Lightpublic – żydowskie kapelusze? To Phipps jest ich autorem). Lampy “Tweetie” powstały we współpracy z firmą BOSA. Oni odpowiedzialni są za piękne ceramiczne ptaszki (pokryte płatkami 24 karatowego złota).

 

TWEETIE_Jake Phipps_Press Preview Casamania 2014_2

Geneza pomysłu na kształt lamp to oczywiście zwyczaj trzymania na patio klatek ze słowikami, które umilały życie zamożnym Grekom w czasach antycznych. A potem miały swój wielki comeback w średniowieczu, na królewskich dworach. I stąd to prawdziwe złoto na ceramicznych ptaszkach. Lampy naprawdę robią wrażenie, są duże! Średnica – 41 cm, wysokość troszkę mniej i troszkę więcej niż 50 cm.  Źródło światła (LED) ukryte zostało w dnie klatki. Ale przy tak pięknym projekcie sama funkcja wydaje się sprawą drugorzędną.

 

TWEETIE_Jake Phipps_Press Preview Casamania 2014

Fot. Casamania, Miamidesignagenda