Angelica Teuta. Forest Houses Tent Shelters Forest. Wystawa

W ramach swojej pierwszej wystawy indywidualnej w Polsce, kolumbijska artystka Angelica Teuta całkowicie przeobraziła przestrzeń Galerii Kasia Michalski, realizując w niej instalację site-specific. Wykorzystując formy architektoniczne, rzeźbę i malarstwo, a także barwne projekcje świetlne i obiekty gotowe, Teuta skonstruowała interaktywny environment, świadomie zestawiając archetypy związane z naturą i jej kulturowymi interpretacjami, łącząc je w tymczasowej symbiozie w pozbawionym okien białym kubiku galerii.

 

5k6a7606

Głęboko przekonana, iż sztuka musi być ściśle powiązana z życiem, Teuta jawi się jako wnikliwa obserwatorka  codzienności, rozumiejąca ludzką naturę i sposoby społecznego konstruowania naszych potrzeb. Zafascynowana sposobami udomawiania przestrzeni przez zwykłych ludzi, artystka ukuła termin „architektury emocjonalnej”—koncepcji pomagającej zrozumieć, w jaki sposób przestrzeń wpływa na nasze samopoczucie, i jak nasze emocje mogą ją przekształcać. Prace Teuty zdradzają jej pojmowanie komfortu, oferując schronienie i zachęcając do twórczej wymiany. Tworzone przez nią struktury: drewniane kopuły, ręcznie wykonywane namioty i domki inspirowane architekturą wernakularną i nomadyczną, konstrukcjami powstającymi w odpowiedzi na katastrofy naturalne i humanitarne, a także podręcznikami D-I-Y – są często tworzone i poddawane recyklingowi we współpracy z członkami rodziny i przyjaciółmi artystki, a także, okazjonalnie, wykonywane dla społeczności żyjących w trudnych warunkach materialnych, w oparciu o wzajemną wymianę wiedzy i umiejętności.

 

ante-1

W ramach wystawy, ściany galerii zostały pokryte muralem przedstawiającym nocny pejzaż górski nawiązujący do XIX-wiecznej ikonografii. Pośrodku przestrzeni, niewielka kopuła geodezyjna i charakterystyczny namiot przykryty szydełkowanym kocem tworzą przytulną kryjówkę. Widzowie zaproszeni są do wejścia do środka i zanurzenia się we własne myśli, w otoczeniu kształtów, kolorów i dźwięków. Używając latarek do projekcji utrzymanych w duchu teatru cieni, artystka zachęca widzów do introspektywnej podróży wgłąb ich dziecięcych wspomnień i marzeń. Wystawę uzupełniają kolaże i rzeźby stworzone przy użyciu materiałów odzyskanych z procesu budowania instalacji.

 

ante2

 

Kasia Michalski Gallery • Poznańska 16 • 00-680 Warszawa • +48 22 409 33 07 • www.kasiamichalski.com
Wystawa czynna do 12 stycznia 2017, od wtorku do soboty w godzinach 12:00 – 19:00

Dodaj komentarz

15 + 15 =