Gernot Oberfell i Jan Wertel o krześle dla Ikera.

Studio WertelOberfell założyli w 2007 roku młodzi projektanci Gernot Oberfell i Jan Wertel. Projektują prawie wszystko. Pracują dla takich firm jak Sony, Yamagiwa, Iker, BN Office Solution, DuPont Corian. Realizacje WertelOberfell wystawiane były w muzeach całego świata, gdzie stały się częścią ich kolekcji. Ich projekty możemy podziwiać w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i Victoria & Albert Museum w Londynie. Polskim miłośnikom designu znani są przede wszystkim jako autorzy fenomenalnej kolekcji krzeseł, foteli, stołów i stolików “Maple” dla IKERA.

iker-Maple-47148.XL

Wiosną tego roku nadeszła pora na kolejną premierę. W sklepie Ikera (www.ikershop.com) pojawiło się właśnie kolejne krzesło ich autorstwa. Nazywa się “Mannequin”.

manekin-02

Oto co o swoim nowym projekcie dla polskiego producenta mebli IKER mówią Gernot Oberfell i Jan Wertel.

 

453496705_1280

To kolejny projekt, który powstał przy współpracy z marką Iker . Poprzednia kolekcja “Maple” była/nadal jest wielkim sukcesem . Czy nowe krzesła “Mannequin” staną się równie popularne?
A może przerosną popularnością poprzednią kolekcję?

Naszym celem zawsze było i jest, by stworzyć coś naprawdę ekstra, coś co będzie lepsze, piękniejsze, bardziej funkcjonalne niż poprzedni projekt. Mamy więc nadzieję, że nowa kolekcja okaże się wielkim sukcesem.

Czy Iker miał wpływ na projekt “Mannequina” i ostateczny wygląd mebla?
Oczywiście, współpraca z konkretną firmą zawsze oznacza znalezienie najbardziej optymalnych rozwiązań w zakresie projektowania , produkcji , logistyki i kosztów. Ostateczny wygląd projektu prawie zawsze jest inny niż początkowy pomysł. Czasem różni się  bardziej, czasem mniej. Jednak, najważniejsze jest to, że główna, początkowa idea pozostaje.

Co was inspirowało przy projektowaniu “Mannequina”?
Generalnie, w naszym studio projekty i twórcze poszukiwania przenikają się. Pomysły rozwijają się, dojrzewają jak owoce. Tak też było w przypadku “Mannequina”. Już od dawna myśleliśmy o wzorach i strukturze, które stanowią najważniejsze cechy projektu. Podstawą była koncepcja, by można było zmieniać wygląd krzesła przebierając je niczym modela lub manekina na sklepowej wystawie w różne stroje, ubrania.

Czy krzesło “Mannequin” to “mebel uniwersalny”? Czy myśląc o nim myśleliście raczej
o konkretnych pomieszczeniach i wnętrzach?

Bez wątpienia “Mannequin” przeznaczony jest przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz. Jednak pomysł przebierania krzesła w różne kolory i przeszycia tapicerek sprawia, że mebel pasować będzie do bardzo różnorodnych wnętrz. Tak to wymyśliliśmy.

Ergonomia i design inspirowany naturą to główne cechy “Maple”. Jakie są dwa najlepsze słowa opisujące krzesło nowy projekt ?
Wzory i  moda, oczywiście.

Co jest ważniejsze w procesie projektowania – design i komfort , czy raczej kwestie możliwości technologicznych firmy? 
Wierzymy, że wszystkie trzy hasła to kluczowe parametry dobrego projektu . Najważniejsze jest to, by podczas procesu powstawania mebla brać pod uwagę w równym stopniu je wszystkie . To jest jak gotowanie: design, komfort i parametry techniczne w odpowiednich wzajemnych proporcjach.

 

manekin-03IMG_0199

Fot. Iker, Studio WertelOberfell