Krzesło pod choinkę

Marta Drzymała, Agata Frątczak – architekci z warszawskiej pracownia wnętrz MADAMA. Tworzą wnętrza, które inspirują i wyzwalają pozytywna energię.

Aniela Serek: Zbliżają się święta. Chcąc nie chcąc dużo czasu spędzać będziemy przy stole. Jakie cechy Waszym zdaniem powinna spełniać jadalnia idealna?
Madama: Tak jak kuchnia jest domu żołądkiem, tak jadalnia to jego serce. To w niej odbywają się najważniejsze narady rodzinne, niedzielne obiady z teściową i inne miłe uroczystości. Jadalnia przede wszystkim musi być funkcjonalna. Tutaj najważniejszy jest stół w wymiarach przystosowanych do domowej populacji Istotny jest wybór materiału z jakiego jest on zrobiony. Stoły o powierzchniach lakierowanych są bardziej narażone na porysowania. Blaty szklane odstraszają zimną powierzchnią. Dlatego dobrze jest wybierać stoły drewniane lub pokryte laminatem. Blat wykonany ze sklejki pokrytej laminatem starczy na długie lata użytkowania.
A.S: W domach rzadko kiedy mamy miejsce na oddzielny pokój jadalny. Częściej jadalnia to stół umiejscowiony na granicy aneksu kuchennego i salonu. Jakiego rodzaju meble sprawdzają się najlepiej w takim wypadku?
M: W takiej przestrzeni najlepiej sprawdzają się meble lekkie i mobilne, takie, które z łatwością przestawimy. W przestrzeń „na granicy” świetnie wpisze się stół „Maple” marki IKER. Dzięki zaokrąglonemu kształtowi blatu jest on także bardziej uniwersalny, łatwiejszy do „obejścia”.
A.S: Stół okrągły czy prostokątny? Ot, odwieczny dylemat! Co, jako profesjonalistki sądzicie na ten temat?
M: Wszystko zależy od możliwości danego wnętrza.W mniejszych przestrzeniach sprawdzają się okrągłe stoły bądź eliptyczne takie jak wspomniany wcześniej „Maple” marki IKER. Lub w większych przestrzeniach zwykle stosowane są stoły prostokątne. Wygodny wymiar minimalny takiego stołu to 80×160 cm. Głębokość stołu 80 cm pozwoli nie tylko na nakrycie dla dwóch osób siedzących na przeciwko siebie, ale także na postawienie dań między nimi. Jeśli stół jest za mały możemy posiłkować się małymi stolikami, chociażby kolekcją „Zig-Zag”, marki Iker.
A.S: Krzesła do stołu. Jakie są najwygodniejsze?
M: Na krześle przy wigilijnej kolacji nie możemy siedzieć jak za karę. Polecamy więc krzesła tapicerowane. „Mannequin” i „Spider” Ikera świetnie się sprawdzą w jadalni. Jeśli nie lubimy tapicerek – szukajmy krzeseł o ergonomicznie wyprofilowanych siedziskach, takich chociażby jak przebojowe krzesła „Maple”.

norbert banaszyk, fotografia wnętrz, zdjęcia nieruchomości, , interior photography, aparamenty poznań, loft poznań, aranżacje wnętrz, mikołaj wierszyłowski, villa, wysokie obcasy, zajc kuchnie, ipnotic2466

 

iker-Maple-47152.XL

Fot. madama ikershop.com