Porro 2015

Markę w 1925 roku w mieście Brianza założyli bracia Guido i Stefano Porro. Ulokowany w centrum włoskiego przemysłu meblarskiego zakład początkowo produkował tradycyjne modele, które chętnie nabywała bogacąca się mediolańska burżuazja. Zwrot w kierunku współczesnego wzornictwa nastąpił w latach 50., kiedy ster w firmie przejęło drugie pokolenie założycieli. Wówczas nastąpił dynamiczny rozwój firmy, która z niewielkiego zakładu przeistoczyła się w liczącego się na rynku producenta. Do rozwoju Porro przyczynił się również regularny udział w Salone Internazionale del Mobile – najważniejszych targach designu na świecie. Wejście do czołówki uznanych producentów wysokiej klasy mebli zapewniła marce współpraca z najlepszymi designerami. Charakterystyczne logo w 1966 zaprojektował Bruno Munari. W połowie lat 80., zarządzana przez trzecie pokolenie założycieli, marka nawiązała współpracę z Pierro Lissonim, który w 1989 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego. W latach. 90. firma wyspecjalizowała się w produkcji systemów modułowych do salonów, jadalni i sypialni, które stanowią 70% oferty. Na architektoniczne podejście do projektowania wpłynął zarządzający marką Lorenzo Porro, który jest absolwentem Politecnico di Milano. Podstawowym tworzywem dla marki od samego początku jej istnienia pozostaje drewno. Dziś do produkcji mebli wykorzystywanych jest jego 16 starannie wyselekcjonowanych gatunków. Tradycyjny surowiec przetwarzany jest na język współczesności przez najlepszych na świecie projektantów, wśród których jest Alessandro Mendini czy szwedzka grupa Front. Tworzone przez nich meble zbywają prestiżowe nagrody, jak Elle Decoration International Design Awards przyznane giętemu krzesłu Gentle (proj. Front) i kredensowi Mikado (proj. Front) w kategorii Best Furniture 2014.

 

MAST_01

Mast to system do przechowywania zaprojektowany przez Piero Lissoniego, dyrektora artystycznego marki. Minimalistyczna forma mebla zainspirowana jest formą żagla. Uniwersalny charakter Mast pozwala wykorzystać go w sypialni jak i w salonie. Pionowe elementy wykonane są z metalu, natomiast poziome są drewniane. Wśród dostępnych rodzajów wykończeń znajduje się 16 rodzajów drewna i 24 kolory.

 

IPERCOLORE_01IPERCOLORE_02IPERCOLORE_03IPERCOLORE_05

 

Ipercolore jest rodziną niewielkich kredensów zaprojektowanych przez Piero Lissoniego. Wzornictwo mebli opiera się na grze pomiędzy minimalistyczną formą a bogatym wykończeniem. Na blacie i bokach modelu pojawia się geometryczny wzór, który tworzą różne odcienie czerwonego lakieru. Z kolei fronty, tył i środek wykończone są ciemnym fornirem hemlock. Rama i nogi wykonane zostały ze szczotkowanego brązu. Niska wersja mebla przeznaczona jest do sypialni lub salonu, natomiast wyższa do jadalni.

 

ELLIPSE_01Rzeźbiarski w formie stół Ellipse zaprojektowała szwedzka grupa Front. Mocną, wyrazistą bryłę mebla tworzą dwa silnie zaznaczone elementy, których kształt przypomina elipsę. Przy stole zasiąść może od 6 do 8 osób. Wykonany został z lekkiego tworzywa Dulver®, które podlega w 100% recyklingowi. Model nadaje się także do użytku ogrodowego.

 

TRAVELER_01

TRAVELLER_02TRAVELLER_03TRAVELLER_06TRAVELLER_07

Porro rozpoczęło współpracę z GamFratesi jednym z najbardziej obiecujących młodych studiów projektowych. Tworzy je duet Stine Gam i Enrico Fratesi. Ich prace łączą w sobie kunszt klasycznego duńskiego designu z typowo włoskim konceptualnym podejściem do projektowania. Studio dla marki Porro stworzyło kanapę Traveller. Strukturę mebla tworzy malowany na czarno metal. Skóra rozpostarta na tym stelażu tworzy wypełnia boczne oparcia i siedzisko, które dodatkowo wyposażone jest w miękki materac.

Meble marki Porro w Polsce można kupić w salonie Kari-Mobili, www.kari-mbli.pl