Sztuka do kwadratu. Wystawa Marcina Chomickiego.

Bym naprawdę lubiła  galerię sztuki musi być ona mała, kameralna i na uboczu. Powinna wystawiać sztukę niepopularną lub zaangażowaną społecznie.  Lubię galerią M2
na ul. Oleandrów w Warszawie. W cichej ślepej uliczce na parterze domu z lat 30. Obok, na Polnej jest świetne miejsce z belgijskimi frytkami, więc zaraz po czymś dla ducha pokrzepić się można “nie byle czymś” dla ciała.
Za tydzień w M2 wernisaż, już się szykuję. Wystawa “Szkoda, że cię tu nie ma” będzie trwała
od 21 stycznia do 4 marca 2014 roku.  Bohaterem wystawy będzie Marcin Chomicki. Oto jak zapowiada wystawę:

“Wystawa „Szkoda, że cię tu nie ma” nawiązuje do peerelowskich pocztówek z lat 70. i 80.,
które w wyidealizowany sposób prezentowały Polskę. Idylliczne kadry przedstawiające ośrodki wypoczynkowe, szkoły, osiedla mieszkaniowe i pomniki wpisywano w figury geometryczne, tworząc intrygujące kompozycje. Zadziwia ich dowolność i umowność – jakby autorom kompletnie nie zależało na poprawnym efekcie. Mozaikowe kompozycje stanowią punkt wyjścia do stworzenia abstrakcyjnych obrazów. Dobre i wesołe zmienia się w niepokojące, kolor ustępuje czerni, bieli i szarości, który to zabieg wynicowuje świat pocztówek na drugą stronę, kwestionuje ich wartości dokumentacyjne, a kolekcję minionego zastępuje kreacją. Propagandowy, lokalny charakter oryginalnych fotografii przeobraża się w niejednoznaczne malarstwo o egzystencjalnej wymowie”.

Nie muszę chyba dodawać, że ON odmówił dotrzymania mi towarzystwa.

chomicki_pocztowka_XII_net

 

pocztowka_XVII_net_chomicki

 

chomickipocztowkaXIV_net

Galeria m2, ul. Oleandrów 6, Warszawa, www.m2.art.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twenty − eighteen =