W.I.N.D. House

Domy przyszłości stały się już rzeczywistością. Rozwój łączności i automatyki umożliwił, by domy były naprawdę inteligentne, zintegrowane nie tylko z mieszkańcami, lecz także z informacją. Dzięki postępowi technologii systemy i urządzenia są w stanie komunikować się między sobą, co sprzyja wygodzie, efektywności, bezpieczeństwu oraz oszczędności czasu i energii. Domy inteligentne są elastyczne – zaprojektowane tak, by odpowiadać na zmieniające się potrzeby rodziny. Można je zaprogramować, by czuć się komfortowo w różnych sytuacjach: przyjęcia, odosobnienia, pracy lub zabawy.

Taki jest właśnie  W.I.N.D. House, dom usytuowany na północy Holandii. Zaprojektowany przez UNStudio, wtopiony w okoliczny, na poły dziki krajobraz. On definiuje organizacje domu. Bardziej intymne obszary – sypialnia i gabinet znajdują się na tyłach, gdzie okoliczny las zapewnia prywatność. Wnętrza ogólnodostępne – salon, kuchnia, jadalnia zaprojektowane zostały, by pozostać w kontakcie wzrokowym z panoramą na zewnątrz. Dom zarówno z przodu, jak i z tyłu jest całkowicie przeszklony. Zewnętrzne daszki i boczne ściany odpowiednio kadrują krajobraz. Zewnętrzne ścianki boczne maja także bardziej praktyczne zadanie – są mobilne. Sterowane oczywiście zdalnie, jak to w domu inteligentnym. W razie chęci osłonięcia się przed sąsiadami spełniają rolę parawanów.

alleen gebruik in overleg of volgens afspraak is toegestaan

inga_powilleit_0027_lringa_powilleit_0459_lringa_powilleit_0627_lringa_powilleit_0807_hr_copyinga_powilleit_0972_lringa_powilleit_1139_hr_copyinga_powilleit_1216_lringa_powilleit_1272_hr_copyinga_powilleit_1437_lringa_powilleit_1553_lr

alleen gebruik in overleg of volgens afspraak is toegestaan

Fot. Inga Powilleil, Fedde de Weert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − 12 =