W.I.N.D. House

Domy przyszłości stały się już rzeczywistością. Rozwój łączności i automatyki umożliwił, by domy były naprawdę inteligentne, zintegrowane nie tylko z mieszkańcami, lecz także z informacją. Dzięki postępowi technologii systemy i urządzenia są w stanie komunikować się między sobą, co sprzyja wygodzie, efektywności, bezpieczeństwu oraz oszczędności czasu i energii. Domy inteligentne są elastyczne – zaprojektowane tak, by odpowiadać na zmieniające się potrzeby rodziny. Można je zaprogramować, by czuć się komfortowo w różnych sytuacjach: przyjęcia, odosobnienia, pracy lub zabawy.

Taki jest właśnie  W.I.N.D. House, dom usytuowany na północy Holandii. Zaprojektowany przez UNStudio, wtopiony w okoliczny, na poły dziki krajobraz. On definiuje organizacje domu. Bardziej intymne obszary – sypialnia i gabinet znajdują się na tyłach, gdzie okoliczny las zapewnia prywatność. Wnętrza ogólnodostępne – salon, kuchnia, jadalnia zaprojektowane zostały, by pozostać w kontakcie wzrokowym z panoramą na zewnątrz. Dom zarówno z przodu, jak i z tyłu jest całkowicie przeszklony. Zewnętrzne daszki i boczne ściany odpowiednio kadrują krajobraz. Zewnętrzne ścianki boczne maja także bardziej praktyczne zadanie – są mobilne. Sterowane oczywiście zdalnie, jak to w domu inteligentnym. W razie chęci osłonięcia się przed sąsiadami spełniają rolę parawanów.

alleen gebruik in overleg of volgens afspraak is toegestaan

inga_powilleit_0027_lringa_powilleit_0459_lringa_powilleit_0627_lringa_powilleit_0807_hr_copyinga_powilleit_0972_lringa_powilleit_1139_hr_copyinga_powilleit_1216_lringa_powilleit_1272_hr_copyinga_powilleit_1437_lringa_powilleit_1553_lr

alleen gebruik in overleg of volgens afspraak is toegestaan

Fot. Inga Powilleil, Fedde de Weert