Wystawa “Usiądź po polsku”

Jeszcze kilka lat temu przeciętny Polak zapytany o rodzime wzornictwo potrafił powiedzieć niewiele. Design znaczył dla niego tyle co dziwny, drogi, modny, nieprzydatny mebel…

 

pieniek-1

 

Kto wie ile polskich krzeseł i siedzisk ma status ikon? Jakie polskie krzesła zyskały międzynarodowe uznanie? Projekt „USIĄDŹ PO POLSKU” ma na celu zgromadzenie w jednym miejscu najlepszych przykładów polskiego wzornictwa. Wszystkie obiekty zostały zaprojektowane przez polskich projektantów i wdrożone do produkcji przez polskie firmy w latach 1941 – 2014. Co więcej, wiele z nich stało się symbolem swoich czasów i otrzymało liczne międzynarodowe wyróżnienia na czele z nagrodą RED DOT, meblowym Oskarem. Wybór modeli pokazuje przede wszystkim różnorodność polskiego meblarstwa powojennych dekad, zarówno w obszarze eksperymentów, jak i produkcji seryjnych.

 

L1001484

 

L1001481

 

L1001452

 

Wystawa ma miejsce w Barze Barbara. Bar Szybkiej Obsługi Barbara (1963r), w latach swojej świetności był miejscem spotkań i centrum kulturalnej wymiany. To nie był tylko zwykły bar, zwłaszcza w trudnym okresie PRL. Dziś awansuje do rangi miejsca o statusie europejskim – siedziby i centrum Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Bar Barbara to ponad 1200 m2 nowoczesnej, multifunkcjonalnej powierzchni, będącej wizytówką polskiej, współczesnej myśli projektowej. Biura, kawiarnia, sale konferencyjne, ekspozycyjne i wypoczynkowe to nowoczesna pod względem formy przestrzeń. Barbara to nowoczesna pod względem formy i wzornictwa przestrzeń, zaprojektowana przez Pracownię Major Architekci oraz ZIETA Prozessdesign. Wszystkie meble i elementy wystroju pochodzą od polskich projektantów i producentów.

 

DSC_8393

 

DSC_8389

 

DSC_7205

 

Na wystawie „Usiądź po polsku” pokazane zostały nie tylko te obiekty, które wydają się ważne dzisiaj, bo zostały nagrodzone w polskich i zagranicznych konkursach. Znalazły się również te, które są istotne, bo obrazują ewolucję polskiego siedziska na przestrzeni ostatnich 20 lat, a także najnowsze modele, które miały premierę na najważniejszych dla branży meblowej targach w Mediolanie.

 

DSC_7212

 

DSC_8119

 

DSC_8331_1

 

DSC_8315_1

 

L1001411

 

DSC_8380_1

Fot. Usiadzpopolsku.pl