“Zaprojektowane” – Tę książkę trzeba mieć

Tę książkę trzeba mieć. Nie na górnej półce regału, lecz na stoliku kawowym, tuż pod ręką. “Zaprojektowane” to pierwsza tego typu publikacja na temat współczesnego polskiego wzornictwa, pierwsze tak obszerne kompendium wiedzy o polskim designie XXI wieku.
Jej autorzy – Czesława Frejlich i Dominik Lisik – pokazują jak ogromne zmiany zaszły w ostatnich latach w postrzeganiu designu w Polsce. Nie jest on już fanaberią, sztuką elit. Stał się częścią życia codziennego. Polacy przez ostatnie kilkanaście lat zaczęli interesować się rodzimym wzornictwem, nie tylko współczesnym. Są gotowi zapłacić więcej za jakość i pomysł. Równolegle wzornictwo
z Polski zaczęto doceniać za granicą. Mało tego – stało się ono rozpoznawalną marką.

zap-02

W książce “Zaprojektowane” autorzy nie przedstawili jedynie sukcesu polskiego meblarstwa. Przeglądając spis treści trafimy kolejno na rozdziały: “Transpot i przestrzeń publiczna”, “Urządzenia domowe i specjalistyczne”, “Lampy”, “Szkło i ceramika”, “Tkaniny, odzież i zabawki”.

W sumie opisali w niej prawie 120 produktów zaprojektowanych przez 90-ciu projektantów. Znakomite fotografie wykonał Przemek Szuba. Pokazują one obiekty w artystyczny sposób mający niewiele wspólnego ze zdjęciami katalogowymi, do których przywykliśmy.

Książka ta to nie tylko zdjęcia. Czesława Frejlich i Dominik Lisik przeprowadzili 12 wywiadów
z czołowymi polskimi projektantami. Wśród nich znalazły się takie znakomitości jak: Tomasz Augustyniak, Renata Kalarus i Oskar Zięta.

zap-04

Wśród prezentowanych w książce najciekawszych przykładów polskiego wzornictwa XXI wieku znalazło się aż sześć produktów firmy Iker: fotel “Mac” i sofa “Boxx” Marka Gawlika, fotel “Plum” projektu Wierszyłłowski i Projektanci, sofa “Lemming” Tomka Rygalika, krzesła “Trim” autorstwa Krzysztofa Kowalskiego oraz “Spider” Michała Biernackiego.

 

zap-03“Zaprojektowane” to polska uaktualniona wersja kiążki “Polish Design. Uncut”, przygotowanej przez 2+3D dla Culture.pl