Fotografie kolektywu Un-Posed, Niepozowane

 

„Niepozowane” to polska nazwa kolektywu Un-Posed i także tytuł zbiorowej wystawy. Bohaterami zdjęć są ludzie spontanicznie uchwyceni w bardzo różnych sytuacjach – codziennego jeżdżenia do pracy, podczas religijnego rytuału lub wypoczynku. Nie upozowanie i nie ustawienie zdjęcia to podstawowa zasada fotografii ulicznej. Fotograf musi obserwować, dostrzegać to, czego inni nie zauważają. Są też tacy, którzy niemal uprzedzają wypadki – wcześniej widzą, że ktoś ciekawie ubrany wejdzie za moment w promień słońca, przejeżdżający wagon zasłoni reklamę, albo pędzący – stworzy ciekawy, rozmyty drugi plan. Do większości zdjęć ulicznych trzeba mieć też sporo szczęścia. „Niepozowane” to polska nazwa kolektywu Un-Posed i także tytuł zbiorowej wystawy. Pokaz w Leica 6×7 Gallery będzie okazją do prześledzenia najlepszych z najnowszych zdjęć fotografii ulicznej, które Un-Posed wykonał w nowym składzie (po reaktywacji w 2016 roku). Wybór zawiera 76 małoformatowych fotografii, ułożonych w specjalnej aranżacji, w tym zdjęcia nie publikowane i nie wystawiane wcześniej. To kolejny już pokaz kolektywu w Leica 6×7 (pierwszy miał miejsce w 2010 roku). Członkowie Un-Posed byli również wielokrotnymi laureatami, a z czasem także stali się jurorami w organizowanym przez galerię konkursie „Leica Street Photo – Moment jest jeden”. Kolektyw Un-Posed powstał w 2011 roku z inicjatywy Damiana Chrobaka. Ten najbardziej rozpoznawalny polski kolektyw skupiony wokół fotografii ulicznej, po przerwie, powrócił na początku 2016 roku w nowej odsłonie. Celem grupy jest kształtowanie kreatywności i świadomości wizualnej dotyczącej przestrzeni publicznej oraz promowanie osiągnięć polskich fotografów ulicznych. Pomimo tego, że członkowie kolektywu poruszają się w tym samym obszarze zainteresowań, każdy z nich ma odrębny, indywidualny styl, co pokazuje złożoność i potencjał tkwiący w fotografii ulicznej. Jedno jest wspólne i konieczne: wyprzedzanie zdarzeń, bycie bardzo blisko sytuacji i ludzi, fotografowanie codziennie – cierpliwe, instynktowne wypatrywanie decydujących momentów, wartych utrwalenia w kadrze ułamków sekund. Zdjęcia kolektywu Un-Posed prezentowane były na wystawach w galeriach w Warszawie, Lublinie i Wrocławiu, podczas Miesiąca Fotografii w Berlinie, a także w ramach międzynarodowych projektów Eastreet i Street Photography Now.

 

Autorzy zdjęć: Damian Chrobak, Maciej Dakowicz, Jamie Fyson Howard, Ania Kłosek, Monika Krzyszkowska, Tomasz Kulbowski, Tymon Markowski, Marta Rybicka, Adrian Wykrota. Kuratorka wystawy: Joanna Kinowska
Leica 6×7 Gallery Warszawa jest czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 10-20, w niedziele w godzinach 12-18. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wystawa potrwa do 18 czerwca 2017.