Rita Kaczmarska. Przesłuchanie.

 

Urodzona w 1991 r. Dyplomantka na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie (2010–2016). Uczestniczka wystawy zbiorowej KSIĄŻKA ŻYWA, Salon Akademii, Warszawa (2016). Otrzymała I nagrodę w konkursie Illustration Startup (2014). Autorka gry planszowej Projekt Miasto, przygotowywanej do opublikowania w wydawnictwie Dwie Siostry. Wzięła udział w audycjach radiowych RDC (Radio Dla Ciebie) Mnie się to podoba. Uczestniczka Coming Outów Najlepsze Dyplomy 2016, gdzie wystawiany był jej cykl komiksów na podstawie najmłodszych dramatów Witkacego i Katalog kolekcji Profesora Ż. Ostatnia wymieniona książka była wystawiana podczas Warszawskich Targów Książki Artystycznej. Zajmuje się ilustracją, projektowaniem książek, w tym komiksów, animacją i grafiką warsztatową. W najbliższym czasie planuje również poszerzyć zakres umiejętności o projektowanie gier wideo.

Punkt Siedzenia: Kim chciałabyś być jeśli nie byłbyś…
Rita Kaczmarska: Tworząc to co tworzę, raz wcielam się w kowboja, drugi raz w samuraja, trzeci raz w cyrkowca, czwarty w złoczyńcę… Projektowanie książek, gier wideo i animacja to trzy dziedziny, pomiędzy którymi nie wyobrażam sobie nie oscylować.

Punkt Siedzenia: Od czego się zaczęło?
Rita Kaczmarska: Od wieku przedszkolnego rysowałam tony komiksów.

Punkt Siedzenia: Czego nie lubisz w swojej pracy ?
Rita Kaczmarska: Czasem trudnej drogi, jaką sama sobie sprawiam swoim dążeniem do perfekcji wykonania. Styczności ze stereotypowym myśleniem o moim zawodzie.

Punkt Siedzenia: Co jest w pracy dla Ciebie najważniejsze?
Rita Kaczmarska: Wyzwanie.

Punkt Siedzenia: Inspiracje?
Rita Kaczmarska: Kocham teatr, często wyjeżdżam na musicale spoza swojego miasta i kraju. Pokój mam wypełniony książkami, figurkami, grami wideo – mówiąc krótko, moją główną inspiracją jest fikcja. Kocham świat fikcyjny. Stanowi dla mnie w pewnym sensie oazę, do której uciekam. Odwołania do moich pobocznych pasji będą do odnalezienia w każdej z moich prac.

Punkt Siedzenia: Twój mistrz?
Rita Kaczmarska: Grafiki Leonarda da Vinci, Harrego Clarke. Malarstwo oniryczne Odilona Redona. Komiksy Mike’a Mignoli, Ashley Wood, Granta Morrisona, Emily Carroll, Kate Beaton. Mistrzowie disneyowskich i dreamworksowych animacji, tacy jak Glen Keane czy Nico Marlet. Na zawsze pozostaną także dla mnie autorytetami osoby poznane na Akademii – Profesor Maciej Buszewicz oraz Grażka Lange.

Punkt Siedzenia: Plany na przyszłość?
Rita Kaczmarska: W najbliższym czasie planuję oderwać się od wszystkiego, do czego się przyzwyczaiłam i spróbować swoich sił studiując za granicą. Jednocześnie będę brać udział w nadchodzących festiwalach i wydawać dalej książki. Chciałabym stworzyć swój własny fikcyjny świat, rządzący się własnymi prawami, z którego byłabym dumna. Jeśli zaś chodzi o ambicję, to nigdy nie było nią „żyć wygodnie”, lecz odczuwać satysfakcję i szczerą radość z zajmowania się tym, czym zawsze chciałam się zajmować.

 

unnamedhhh

2 3 4 5 7 8 9unnamed1Fot. serwis prasowy artystki