Statuetki Zięty dla zwycięzców Icon Awards 2013

Polski projektant Oskar Zięta wykonał statuetki dla zwycięzców konkursu brytyjskiego Magazynu „Icon”. Każda z nich jest unikatowa. The Icon Awards to coroczne nagrody Magazynu „Icon” przyznawane dla najlepszych projektów architektonicznych i designerskich z Wielkiej Brytanii
i całego świata. To jedne z najbardziej prestiżowych nagród w środowisku projektowym.
5 grudnia ogłoszono tegorocznych zwycięzców.

Niepowtarzalna statuetka zaprojektowana przez Oskara Ziętę przy użyciu techniki FiDU (Freie Innendruck Umformung) powędrowała w ręce każdego z laureatów. Jak ogłosił magazyn „Icon”, każda z tych pięknych statuetek wykonana jest trochę inaczej, jest jedyna w swoim rodzaju.

 

icon_awards_2013_11  fot. dzięki uprzejmości projektanta Icon Awards 2013

 

Studio Zieta Prozessdesign to multidyscyplinarny zespół architektów, projektantów, technologów
i inżynierów z siedzibami w Zurychu i we Wrocławiu. Współpracują oni z psychologami, biologami
i naukowcami wielu innych specjalizacji, aby w swych projektach zastosować najbardziej innowacyjne rozwiązania. Filozofią firmy jest traktowanie designu zarówno przejawu osiągnięć technologicznych jak i pola do eksperymentów i zabawy.

Tak o swoim innowacyjnym projektowaniu mówi sam Oskar Zięta:  „FiDU jest autorską technologią używaną przez Zieta Prozessdesign. Ten skrót pochodzi od niemieckiego zwrotu “Freie-Innen-Druck-Umformung” (formowanie pod ciśnieniem wewnętrznym). Polega to na połączeniu dwóch kawałków blachy, które zostają zespawane wokół krawędzi i napompowane do obiektu 3D. Odkształcenie cienkiej blachy wywołane przez ciśnienie sprawia, że stają się stabilne i sztywne”.

Zieta Prozessdesign nie skupia się jedynie na architekturze i designie. Studio współpracuje
z przemysłem samochodowym i kosmicznym. Szerokie zastosowanie technologii FiDU umożliwia zwłaszcza tworzenie ultralekkich konstrukcji i niestandardowych aerodynamicznych kształtów.

W 2008 roku Zięta wprowadził na rynek swoje pierwsze produkty: stołek Plopp” (produkowany przez duńską firmy Hay) oraz limitowaną wersję krzesła Chippensteel” (w kooperacji
z SZ-Designedition/Magazin.com). Choć są lekkie i z wyglądu przypominają plażowe zabawki, wykonane zostały w stu procentach z wycinanej laserowo stali. Wśród ich zalet Zięta wymienia “zwiększoną wydajność produkcji, możliwość pełnego recyclingu, czystość formy” oraz… wygodę.

Nadmuchana blacha okazała się także niezwykle wytrzymała:  “Miło było widzieć niedowierzanie inżynierów, którzy przy określaniu wytrzymałości mylili się o kilkaset razy. Usłyszeliśmy, że mój stołek bez odkształceń zniesie 60 kilogramów obciążenia. A wytrzymał ponad dwie tony” – opowiada projektant.

 

www.zieta.pl Young Creative Poland exhibition during London Design Festival                           Wystawa w ramach London Design Festival  (fot.: www.zieta.pl)

 

Plopp” (czyli “polski ludowy obiekt pompowany powietrzem”) przyniósł autorowi rozgłos, liczne nagrody i trafił m.in. do stałej kolekcji Centre Pompidou w Paryżu jako jedno z dwunastu krzeseł, które zmieniły współczesny design. Dla Zięty stanowił test nowego podejścia do projektowania, określanego przezeń mianem Prozessdesign.

 

chippensteel_copper   Chippensteel (fot.: www.zieta.pl)

 

źródło: serwisy prasowe

Strona internetowa Oskara Zięty: www.zieta.pl