Zabytek z prefabrykatów

Tuż przy Starym Porcie w Montrealu, nad rzeką Św. Wawrzyńca, w sąsiedztwie osiemnastowiecznych i dziewiętnastowiecznych fasad  odznacza się nowoczesny, wysoki budynek!  Dzieło 23 letniego wówczas architekta Moshe Safdie. Kompleks mieszkalny powstał bowiem w 1967 roku na wystawę światową Expo 67, gdzie pełnił rolę jednego z pawilonów. Obecnie jest jednym z symboli architektury w Kanadzie. 26 lutego 2009 roku Habitat 67 został uznany przez ministerstwo kultury prowincji Quebec za obiekt zabytkowy.

 

3-interiors-dwell-dustjacket-attic

Projektant Byron Peart, pochodzi z Ottawy i zawsze chciał tam mieszkać, od kiedy po raz pierwszy odwiedził Montreal jako dziecko. Ostatnio, on i jego partner niemieckiego pochodzenia – Stefan Weisgerber kupili jeden z apartamentów w wymarzonym  budynku. Habitat 67 jest manifestacją półfabrykatów. Budynek składa się z 354 połączonych ze sobą na różne sposoby prefabrykowanych betonowych modułów, których łączna wysokość sięga 12 pięter. Moduły umieszczono w różnych konfiguracjach, tworząc mieszkania o różnej wielkości i na różnych poziomach. Każdy apartament posiada odkryte tarasy, które znajdują się na dachach sąsiednich.

 

2-interiors-dwell-dustjacket-attic

 

7-interiors-dwell-dustjacket-attic

Wnętrza apartamentu zaaranżowano z ogromnym pietyzmem i dbałością o detal. Widoczne są fascynacje właścicieli: amerykańskie lata 50.i Bauhaus. Dominują kolory z palety: biały, czarny i naturalny dąb. To one stanowią idealne tło dla  kolorowych kolekcji sztuki, książek, mebli i pamiątek rocznika Expo ’67.

 

5-interiors-dwell-dustjacket-attic

 

4-interiors-dwell-dustjacket-attic

 

8-interiors-dwell-dustjacket-attic

Fot. Alexi Hobbs