Zwycięski stół, wywiad z Weroniką Porębą

Weronika Poręba to absolwentka studiów pierwszego stopnia na kierunku wzornictwo na Uniwersytecie Technologiczno – Przyrodniczym w Bydgoszczy. Jest na samym początku swojej drogi projektowej. We wzornictwie szczególnie chętnie wykorzystuje naturalne materiały, a przede wszystkim drewno. Ceni sobie minimalizm i prostotę, co zostało zauważone i docenione przez LOFTDecorę w projekcie stołu jadalnianego Taulukko, który uznany został za najlepszy projekt w konkursie zorganizowanym przez Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy w Bydgoszczy,  LOFTDecorę i sklep z polskim designem – Euforma.

Pomysł i inspiracja…
Żeby stworzyć projekt odpowiedni dla danego producenta, warto przejrzeć jego aktualną ofertę. Tak zrobiłam i to też miało jakiś wpływ na rodzące się pomysły. Ostatecznie wpadło mi w ręce zdjęcie takiej klasycznej drewnianej skrzyni z czarnymi okuciami. To był chyba główny bodziec do stworzenia takiego stołu. Prawdę mówiąc początkowe pomysły i szkice nie różniły się bardzo od ostatecznej formy z racji tego, co było moją inspiracją. Były różne kombinacje, ale generalnie wiedziałam, czego chcę się trzymać. Inspirują mnie na co dzień przedmioty, osoby, ich prace. Natura również jest bardzo inspirująca, podobnie jak np. materiał. Kiedy ma się oczy szeroko otwarte, można znaleźć mnóstwo takich bodźców i z nich korzystać.

Drewno, jako materiał idealny
Zawsze lubiłam drewno, jeszcze zanim zaczęłam projektować. Drewno jest piękne, wytrzymałe, niepowtarzalne i oczywiście naturalne. Wymaga też sporej wiedzy, warto je poznać nie tylko od strony teoretycznej, ale też praktycznej, ponieważ czasem stawia przed nami pewne ograniczenia. Uważam, że w meblarstwie jest ono wręcz niezastąpione.

Polski design…
Staram się śledzić to, co dzieje się w polskim designie. Myślę, że warto to robić chociażby dlatego, że jest to po prostu nasze, ale też przede wszystkim dlatego, że jest to naprawdę bardzo dobre.

 

 

Materiały: Euforma